Polish languagepl English languageen

Cięcie plazmą


Metal Process Sp. z o.o. świadczy usługi cięcia plazmą na najwyższej klasy urządzeniu sterowanym numerycznie (CNC) wyposażonym w głowicę 3D.

Wykorzystywana w naszej firmie przecinarka plazmowa pozwala na cięcie rur i blach o maksymalnej grubości 70 mm przy zastosowaniu palnika plazmowego oraz do 300 mm przy obróbce palnikiem tlenowym.

Wykwalifikowana kadra oraz profesjonalne oprogramowanie pozwalają nam na efektywne wykorzystanie ciętego materiału oraz na szybką realizację zleceń, przy zachowaniu najwyższych standardów jakości.

Cięcie plazmą to proces obróbki metali (stali, stopów aluminium, stopów miedzi itp.) przy zastosowaniu silnie skoncentrowanego łuku plazmowego powstającego między elektrodą a materiałem obrabianym.

Czym jest sama plazma? Jest zjonizowaną materią, która pod względem stanu skupienia przypomina gaz. Posiada jednak charakterystyczne właściwości, które według wielu kwalifikują ją jako czwarty stan skupienia. Znajdują się w niej zjonizowane atomy i elektrony jednak cała materia jest elektrycznie obojętna. Przewodzi prąd elektryczny, jednak jej opór zmniejsza się wraz ze wzrostem temperatury.

Plazma tworzona jest przy pomocy palnika. Strumień sprężonego gazu przepuszczany jest przez jarzący się łuk elektryczny, który powoduje jego jonizację i dzięki dużemu zagęszczeniu mocy tworzy się strumień plazmy. Zasada działania urządzeń stosowanych w tej metodzie zakłada wykorzystanie wysokiej temperatury w jądrze łuku plazmy przy bardzo dużej prędkości jej strumienia, co powoduje topienie ciętego materiału i wydmuchiwanie go ze szczeliny cięcia.

Niewątpliwą zaletą cięcia plazmowego jest jego wysoka prędkość (kilkukrotnie szybsze od obróbki tlenowo-gazowej). Ponadto, proces ten rozpoczyna się bez podgrzewania materiału, szybkie przebijanie, wąska strefa wpływu wytwarzanego ciepła oraz stosunkowo niewielki wpływ temperatury na cały cięty materiał dzięki dużym prędkościom cięcia, a także niewielka szczelina cięcia oraz możliwość obróbki bez nadpalania materiałów. Wszystko to przekłada się na duże tempo pracy oraz jakość świadczonych usług.

Jeśli chcą Państwo na własne oczy przekonać się o skuteczności tej metody, zachęcamy do współpracy z firmą Metal Process.

Firma Metal Process świadczy także usługi cięcia materiałów przy pomocy:

 • piły taśmowej - cięcia do Ø 230mm, pod kątem w zakresie 0-45°

 • nożyc mechanicznych
  stal nierdzewna:
  maksymalna grubość blachy - 8mm,
  maksymalna długość blachy - 3000mm.

  stal konstrukcyjna:
  maksymalna grubość blachy - 5mm,
  maksymalna długość blachy - 2000mm.